ul. Szczawia 45, 00-006 Warszawa 569-489-489 kontakt@ekorajd.pl

Opalanie drewnem

Przygotowanie opalania drewnem nie straciło nigdy całkowicie na znaczeniu, ale wydaje się, że w ostatnich latach pozycja takiej formy opałowej jest systematycznie odbudowywana.

Ogrzewanie drewnem Na to decyduje się wiele osób, szczególnie gospodarstwa rolne oraz leśne. Tam najczęściej jest szansa otrzymania tańszego surowca. Należy zauważyć, że w dużej mierze na popularność drewna jako produktu opałowego wpływa to, że inne formy paliwowe są coraz droższe. Gaz prąd, czy olej mają coraz wyższą cenę. Dodatkowo technika wyrabiania drewna do opału jest coraz lepsza i do tego dochodzi sprzęt, który lepiej to drewno spala. W związku z tym uzyskujemy takie efekty, które będą dla nas rzeczywiście zadowalające. Jeśli chodzi o opalanie drewnem to taką ważną kwestią będzie między innymi wilgotność drewna, która powinna być jak najmniejsza.

Jeśli chodzi o różnice to trzeba zauważyć, że tutaj drewno liściaste i iglaste bardzo się różni. Dlatego, jeśli mamy możliwość to lepiej wybierać liściaste, które sprawdza się lepiej. Jednak bez względu na rodzaj drewna zawsze trzeba pamiętać, że to właśnie ten sposób ogrzewania jest bardzo proekologiczny. Drewno jest surowcem odnawialnym. Nie każde jednak drewno nadaje się do tego, by nim palić. Na pewno musi być to drewno suche. Z zasady powinno się stosować około 2 lata suszenia, by drewno nadawało się na opał. Świeże drewno też da się spalić, ale musimy pamiętać, że wtedy dojdzie do zanieczyszczenia paleniska i kominów i niczego pozytywnego z tego nie otrzymamy a na tym nam nie zależy. Przy składowaniu drewna musimy pamiętać, że z różnych lat drewno nie powinno leżeć razem, ponieważ wtedy nie będziemy mogli dobrze kontrolować procesu schnięcia.