ul. Szczawia 45, 00-006 Warszawa 569-489-489 kontakt@ekorajd.pl

Jak poprawić karoserię samochodu?

karoseria

Samochód to dla wielu osób nie tylko środek transportu, ale również wyznacznik prestiżu i luksusu. Co jednak zrobić, jeśli jego karoseria zaczyna tracić swój piękny wygląd, a nie chcemy wydawać sporej sumy na lakierowanie? Odpowiedź jest prosta: samodzielnie poprawić wygląd karoserii pojazdu. Jak to jednak zrobić?

Jakie zabiegi należy wykonać?

Karoseria samochodu jest stale narażona na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, w tym zwłaszcza chemiczne deszcze, promieniowanie ultrafioletowe, ptasie odchody czy też mikrourazy powodowane przez odpryskujący spod kół piasek i żwir. Wszystko to sprawia, że bez odpowiedniej pielęgnacji szybko traci swój blask i nie prezentuje się tak okazale jak tuż po wyjeździe auta z salonu.

Na szczęście istnieją sposoby, aby przywrócić karoserii dawną świetność. Jakie czynności należy wykonać?

  1. Po pierwsze, dobrze umyć samochód. Jeżeli zwykle czyścimy samochód za pomocą myjki ciśnieniowej, tym razem musi ona pójść w odstawkę. Sprzęt dobrze radzi sobie z zabrudzeniami, zwykle jednak nie domywa lakieru. W tym wypadku najlepsze okażą się standardowe metody, czyli dwa wiadra z ciepłą wodą, delikatna gąbka, szampon do mycia karoserii i siła naszych mięśni.

Do jednego z wiader wlewamy odpowiednią porcję szamponu i maczamy w mieszaninie gąbkę, a następnie dokładnie myjemy karoserię auta. W drugim wiadrze co chwilę płuczemy gąbkę, aby nie dostało się pod nią jakiekolwiek ziarnko piasku. Może ono bowiem porysować lakier.

  1. Po drugie, wypolerować karoserię. Do polerowania lakieru użyć możemy pasty polerskiej. Specyfik nakładamy na miękką ściereczkę i za jej pomocą aplikujemy preparat na karoserię, dobrze go rozprowadzając. Jest to zadanie pracochłonne i długotrwałe, jednak przynosi wymierne efekty. Pozwala bowiem usunąć nawet drobne zarysowania.

Jeżeli jednak nie do końca mamy czas na ręczne polerowanie karoserii, zdecydować możemy się na polerowanie mechaniczne. Wymaga ono nie tylko nieco wprawy, ale również odpowiednich narzędzi. W tym celu niezbędna będzie:

  • szlifierka kątowa – decydując się na to urządzenie, warto zadbać o to, aby nie było zanadto agresywne. Musi mieć również nałożoną odpowiednią nasadkę do polerowania. Jeżeli nie chcemy zniszczyć karoserii, musimy mieć na uwadze również to, jakie obroty ma szlifierka. Wartość graniczna to 2000 obrotów na minutę. Większa wartość wyrządzi lakierowi więcej szkód niż pożytku,
  • polerka rotacyjna – to urządzenie bezpieczniejsze niż szlifierka kątowa. Jest bowiem przystosowana do polerowania. Ma odpowiednie obroty, dzięki którym ryzyko zniszczenia lub przypalenia lakieru jest znikome. Co więcej, nawet jeśli przypadkowo najedziemy sprzętem na plastikowe elementy, nie powinien on ich zniszczyć. Jest to dobra wiadomość zwłaszcza dla osób, które nie mają dużej wprawy w polerowaniu karoserii.

Istotną kwestią jest jednak zachowanie odpowiedniej czystości podczas wykonywania zabiegu. Jeżeli między polerkę a lakier dostanie się piasek, uszkodzi on karoserię, co nie będzie ładnie się prezentowało. Zamiast polerki rotacyjnej możemy wykorzystać polerkę oscylachyjną.

  1. Po trzecie, nałożyć wosk, mleczko lub nabłyszczacz. Preparaty te przywrócą karoserii blask i na pewien czas zabezpieczą przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Jeżeli chcemy poprawić wygląd karoserii, warto ją dokładnie umyć, następnie wypolerować, a na koniec pokryć woskiem. Najwięcej trudności może nam sprawić polerowanie. Jeżeli jednak będziemy dysponować odpowiednim sprzętem, wszystko pójdzie po naszej myśli.

 

Materiał zewnętrzny